Volám sa Fero,

aj napriek tomu, že som na sebe pozoroval príznaky problémov s prostatou, ostýchal som sa navštíviť lekára. Keď ma už problémy natoľko obmedzovali v bežnom živote, zobral som odvahu a išiel na vyšetrenie prostaty. Moje obavy sa potvrdili a bol mi diagnostikovaný karcinóm prostaty. Preto teraz všetkým radím : Neobávajte sa vyšetrenia a navštívte lekára včas!

Rizikové faktory

Vek je najvýznamnejší rizikový faktor. Karcinóm prostaty je ochorenie u mužov nad 50 rokov a s vyšším vekom jeho incidencia stúpa. Zriedkavo sa vyskytuje u mužov pod 50 rokov.
Výskyt v rodine  – ak sa karcinóm prostaty vyskytne v prvostupňovom príbuzenstve, riziko vývinu karcinómu prostaty u príbuzného je 2 až 3x vyššie.  Pri ochorení dvoch alebo viac príbuzných sa riziko zvyšuje 5-11 x.

Prejavy karcinómu prostaty

Príznaky karcinómu prostaty sú závislé od rozsahu ochorenia. Ak je ochorenie lokalizované na prostatu, máva zvyčajne asymptomatický priebeh. Alebo sú príznaky podobné ako pri benígnom zväčšení prostaty, časté močenie, urgentné močenie, slabý prúd moču, prerušované močenie, ťažkosti so začatím močenia, únik moču, nemožnosť močenia. Pri pokročilejšom ochorení  sú príznaky nasledovné: krv v moči, krv v ejakuláte, bolesti v oblasti močového mechúra, obtiažne močenie. Príznaky pri metastatickom karcinóme prostaty sú nasledovné: bolesti v chrbte, v bedrovej oblasti a panvových kostiach, poruchy hybnosti dolných končatín, celková slabosť, málokrvnosť, strata na hmotnosti, nechutenstvo.

Preventívne vyšetrenia

Vykonávajú sa  u mužov, ktorí ešte nemajú príznaky ochorenia. Predpokladá sa, že tieto vyšetrenia zachytia karcinómy prostaty v začiatočných štádiách, keď sa dajú vyliečiť. V súčasnosti lekárske organizácie vo svete odporúčajú, aby muži vo veku od 50 rokov bez príznakov ochorenia a muži s pozitívnou rodinnou anamnézou na karcinóm prostaty od 40-45 roku absolvovali vyšetrenia na karcinóm prostaty. Vyšetrenie zahrňuje stanovenie PSA a pohmatové vyšetrenie cez konečník.  Preventívne vyšetrenia sú jednoduché a majú relatívne nízky počet komplikácií.

Diagnóza „Benígna hyperplázia prostaty“

Diagnóza „Benígna hyperplázia prostaty“

Prostata, alebo predstojná žľaza je malý pridatný orgán uložený pod močovým mechúrom. Je veľká asi ako gaštan a plní úlohu vytvárania prostatického sekrétu, ktorý je súčasťou ejakulátu. Okrem iného tvorí aj prostatický špecifický antigén (PSA). Jeho hladina je...

preèítajte si viac
Prevencia urologických nádorov

Prevencia urologických nádorov

Do kategórie urologických nádorov patrí rakovina prostaty, semenníkov, penisu, obličiek, močového mechúra alebo močovej trubice. Ide o širokú paletu ochorení, ktoré sa líšia liečbou, lekárskym prístupom i vekom, v ktorom sa najviac vyskytujú. Čo sa týka...

preèítajte si viac
Liečba rakoviny prostaty včera a dnes

Liečba rakoviny prostaty včera a dnes

Ako vieme, rakovina patrí medzi závažné ochorenia, ktoré netreba podceňovať. U takýchto chorôb je dôležitá včasná diagnostika a ešte rýchlejšie zahájenie liečby. Skorá liečba sa rovná väčšia šanca na plné uzdravenie, eventuálne menšie komplikácie spôsobené...

preèítajte si viac