Prostata, alebo predstojná žľaza je malý pridatný orgán uložený pod močovým mechúrom. Je veľká asi ako gaštan a plní úlohu vytvárania prostatického sekrétu, ktorý je súčasťou ejakulátu. Okrem iného tvorí aj prostatický špecifický antigén (PSA). Jeho hladina je dôležitý marker pri diagnostike karcinómu prostaty. Nie však plne špecifickým, nakoľko zvýšené hladiny PSA môžeme mať po jazde na bicykli alebo po cvičení. Prostata je ovplyvňovaná testosterónom, ktorá priamo riadi jej funkciu.

Ako každý orgán, i prostata môže ochorieť. Môže ísť o zápalové ochorenia ako napríklad prostatitída či o ochorenia, kedy dochádza k prestavbe či zväčšeniu tohto orgánu $500 cash loans same day . Jedným z nich je napríklad benigná hyperplázia prostaty.

BHP je nezávažné zväčšenie prostaty, ktoré stojí na podklade zmnoženia buniek v samotnej prostate. Jedná sa o najčastejšie benígne ochorenie u mužov a jeho výskyt stúpa s vekom. Vyšší vek spolu s vyššou hladinou androgénov patria preto medzi základné príčiny tohto ochorenia.

Ako sa toto ochorenie prejaví ?

Prejavy sú veľmi rôznorodé no väčšinou stoja na podklade utláčania močových ciest. Môže ísť o časté močenie malého množstva moču, nočné močenie, pocit neúplného vyprázdnenia, slabý prúd moču alebo urgentné nutkanie na močenie. Na objektivizáciu sa využíva už nami spomínaný prostaticky špecifický antigen, ktorý je v prípade zväčšenia prostaty zvýšený, alebo sa hodnotí jeho stúpajúca dynamika v čase.

Medzi ďalšie vyšetrenia ktoré pravdepodobne podstúpite patrí vyšetrenie cez konečník, kedy lekár hmatá pevný zväčšený útvar. Zo zobrazovacích metód ide o ultrazvuk.

Aká je liečba ?

Tá je zahájená u pacientov, ktorý majú klinické príznaky. Ak ide o bezpríznakového jedinca, stav sa len sleduje pomocou PSA či klinického stavu. Z farmakologickej terapie tu patrí užívanie alfa-blokátorov, ktoré majú priaznivý vplyv na príznaky tohto ochorenia a môžu signifikantne znížiť nutnosť chirurgickej operácie. Ďalšími skupinami sú Anticholinergika či inhibitóry 5-alfa-reduktázy ako súčasť doplňujúcej liečby.
Medzi chirurgické výkony patrí transuretrálna resekcia prostaty (TURP). Ide o priame odstránenie tej časti prostaty, ktorá spôsobuje klinické problémy. Tento výkon sa robí cez močovú trubicu a rezom v nadbrušku. Výkon je v celkovej anestézií.

BHP patrí medzi časté ochorenia, ktoré majú dobru diagnostikovateľnosť a rovnako aj liečbu. Nečakajme preto s príznakmi doma ale vyhľadajme pomoc v prípade ťažkostí.

Zdroje:

https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/turp/about/pac-20384880

https://www.mayoclinic.org/patient-care-and-health-information

TOMÁŠ,. Urologie pro mediky. – vydání. Charles University in Prague, Karolinum Press, 2015. 306 s. ISBN 9788024630083.