Muži po päťdesiatke majú nárok na jedno urologické vyšetrenie každé tri roky. Ak rakovinu prostaty mali od koho zdediť, do poradne patria už od štyridsiatky. Z čoho pozostáva preventívne vyšetrenie u urológa?

Muži nevenujú prostate pozornosť, kým nemajú problémy. Rastúca predstojná žľaza stláča močovú rúru a prekáža pri vyprázdňovaní močového mechúra. Objavia sa problémy s močením. Páni chodia častejšie na toaletu, najmä v noci. Močia prerušovane, majú slabý prúd moču, trápi ich pocit neúplného vyprázdnenia alebo bolesť v podbruší. Zväčša a našťastie ich problémy spôsobuje nezhubne zväčšená prostata – benígna prostatická hyperplázia. Znižuje kvalitu života, ale nezabíja a nie je predstupňom rakoviny prostaty. Tá má však veľmi podobné príznaky. No až v rozvinutej forme! Počiatočné štádium karcinómu je zradné práve preto, že nespôsobuje problémy a nebolí. Žľaza sa zväčšuje vo vonkajších častiach vzdialených od močovej rúry. Ďalším rastom však nádor spôsobuje problémy s močením, so stolicou, môže sa objaviť krv v moči aj v ejakuláte.

Môže to byť rakovina?

Mnohí pacienti prichádzajú do ordinácie urológa až s bolesťami v chrbte alebo krížoch. Po tom, čo absolvovali niekoľkomesačnú samoliečbu prostaty potravinovými doplnkami. Ak však pacient začne mať ťažkosti podmienené rakovinou prostaty a prechodne mu preparáty uľavia, zmešká drahocenný čas. Pri metastázach je však neskoro! Vtedy už môžu lekári len predlžovať život a utlmovať bolesť. Ak sa však rakovina prostaty zachytí včas, dá sa vyliečiť! U urológa dostanete do rúk dotazník, v ktorom vyjadríte svoje problémy s močením. Lekár vyšetrí prostatu prstom cez konečník. Zisťuje jej tvar, veľkosť a prítomnosť uzlov. Odoberie vám krv na test PSA.

Špecifický prostatický antigén je bielkovina, ktorú produkujú bunky žľazovej časti prostaty. Nie každý, kto má zvýšené PSA, má automaticky rakovinu. Karcinóm treba potvrdiť ultrazvukom cez konečník a najmä biopsiou prostaty. Počas nej sa z tkaniva žľazy tenkou ihlou odoberú vzorky, ktoré sa vyšetria pod mikroskopom.

Biopsiou sa zisťuje aj biologický charakter nádoru, jeho agresivita – výsledkom je Gleasonovo skóre od 2 do 10. Karcinóm prostaty zvyčajne rastie veľmi pomaly. Malá časť však môže byť agresívna a môže metastázovať do iných častí tela, najčastejšie do lymfatických uzlín a do kostí. Liečba rakoviny závisí od veku, celkového zdravotného stavu, rozsahu a agresivity nádoru. Ak rastie pomaly a len v prostate, stačí, ak vás budú sledovať a odoberať krv na hladinu PSA.

Aké máte možnosti?

1. Ak vás budú operovať, pravdepodobne prídete o všetko – o prostatu spolu so semennými mechúrikmi a s lymfatickými uzlinami. Močová rúra sa prišije priamo k močovému mechúru. Po celkovej anestézii vám ostane jazva v podbruší. Po dvoch hodinách na operačke si poležíte v nemocnici dva týždne. Komfortnejšia je laparoskopická operácia, trvá tri a viac hodín, domov idete už po troch až siedmich dňoch. Obe operácie sú vzhľadom na výsledok rovnocenné. Aj výskyt pooperačných komplikácií – erektilných porúch a inkontinencie moču – je na rovnakej úrovni.

2. Ďalšou technikou, ktorú môžu lekári použiť, je kryoterapia. Pri nej sa bunky nádoru ničia zmrazovaním tekutým dusíkom. Do nádoru sa plyn dostane cez sondu, ktorú zavedie lekár malým rezom. Zákrok sa uskutočňuje v celkovej anestézii. Spolu s vysoko intenzívnym ultrazvukom však patrí k liečebným neštandardným metódam.

3. Účinným spôsobom liečby nádoru lokalizovaného v prostate je ožarovanie. Pri externej rádioterapii sa nádor ožaruje zvonka počas ôsmich týždňov. Šetrnejšou metódou je brachyterapia, počas ktorej sa pacientom do prostaty zavedie niekoľko rádioaktívnych zŕn veľkosti ryže, ktoré nádor ožarujú zvnútra. Okolité tkanivá, konečník či močový mechúr tak ostávajú nepoškodené. Táto metóda je vhodná len pre približne päť percent pacientov, ktorí prídu v ranom štádiu karcinómu prostaty.

Keď sa rakovina začne šíriť

Ak nádor prekročí hranice prostaty, pridružujú sa chronické tupé bolesti chrbta, chudnutie, únava a málokrvnosť. Rakovina sa šíri do okolitých lymfatických uzlín, do susedných orgánov, najmä do močového mechúra, semenných mechúrikov, ale aj do panvy, chrbtice, stehenných kostí a rebier. V tomto štádiu nejestvuje metóda, ktorá vás vylieči.

Hormonálna liečba však aspoň spomalí rast nádorových buniek a môže dlhé roky udržať ochorenie pod kontrolou. Jednou z možností však je obojstranná orchiektómia – chirurgické odstránenie semenníkov, ktoré produkujú testosterón. Eunuchovia semenníky ani problémy s prostatou nemajú.

Najčastejšie sa však pod kožu aplikuje implantát, ktorý počas troch mesiacov až jedného roka uvoľňuje účinnú látku znižujúcu hladinu testosterónu. Hormonálna liečba je často doživotná. Má však závažné vedľajšie dôsledky. Patrí medzi ne osteoporóza a patologické zlomeniny v jej dôsledku, ohrozený je kardiovaskulárny systém a centrálny nervový systém.

Z týchto pacientov sa stávajú „hnevliví starci“, ktorým sa tuk ukladá do brušnej steny. Bývajú unavení, mávajú návaly tepla a nadmerne sa potia. Okrem toho sa im zväčšujú prsia a mávajú problémy s erekciou.

Pri ochoreniach s metastázami, ktoré nereagujú na hormonálnu liečbu, sa môže použiť chemoterapia v desiatich cykloch. Jeden cyklus trvá týždeň, po ňom nasleduje pauza. Chemoterapia však nádor ani metastázy nezlikviduje, len zmierni bolesť. Napriek hrozivo znejúcej diagnóze je prežívanie pacientov s rakovinou prostaty pomerne dobré.

zdroj: http://www.pluska.sk/izdravie/liecba/liecba/rakovina-prostaty-da-liecit-treba-vsak-prist-vcas.html